דף ראשי
  • 1

ברוכים הבאים לאתר 2b-free - "גירושין ממבט אחר"

האתר הוקם ע"י גרושים שעברו את תהליך הגירושין ומנסיונם האישי ומנסיונם של אחרים קיים חוסר ידע רב בתחום וגורם לזוגות לעשות טעויות בדרך. זוגות שהתחתנו מתוך אהבה, חיים בשקט ובשלווה ולפתע מגיע המשבר הגדול והם נהפכים מאוהבים לשונאים ונאלצים להתמודד עם מצב חדש בחייהם.

כידוע גירושין הם סוג של ארוע דרמטי, שישפיע בתהליך ובעתיד על אורח חייך, על ילדייך, על פרנסתך, על עסקייך ועל עתידך האישי והמקצועי...ולכן רצוי מאד לתכנן כל צעד בקפידה רבה לאורך כל התהליך מתחילתו ועד סופו ולהיות מוכן מראש ולהבטיח כי בעתיד לא תחשף לתביעות לא מוצדקות.

הוא צריך להחזיק גם אחרי הגירושים "בחיים לא דמיינתי שזה יקרה", מספר לנו תמיר רוזנברג, אב גרוש, הורה לבן ובת, כשהכאב ניכר על פניו. "אף אחד לא מעלה על הדעת שזה יכול לקרות לו", נצצו עיניו של גיא רווה, שהתגרש לפני כשנתיים, והיום רואה את בנו פעמיים בשבוע. אכן, יש כאב שאפשר רק לדמיין, וכזה הוא הכאב שבהיקרע אב מילדיו.

 

תמורות רבות עבר הגבר המודרני בעשורים האחרונים, וכיום אפשר להצהיר בגאווה שהאבהות הפכה למסורה ורגישה יותר. חלון של מספר שעות כיצד אם כן ניתן להסביר לאב רגיש ומסור שהגירושים הופכים אותו להורה סוג ב'? כיצד אפשר לשכך את כאביו של האב שמסתפק בטעימות קטנות של ילדיו, אחרי שנים בהם התרגל לשמוע את נשימות ילדיו ממש לידו? תמיר וגיא, שהתראיינו לכתבה, רואים את ילדיהם הכי הרבה שרק אפשר, הכי הרבה שרק מאפשרים להם – פעמיים באמצע השבוע, וסופ"ש פעם בשבועיים. נשמע לכם מספיק? להם זה ממש לא.

 

כל מה שהם רוצים זה להיות כמה שיותר עם ילדיהם, אבל אחרי הגירושים גילו שהם לא יכולים. הם גילו שהם נאלצים להיאבק על זכותם להיות הורים. לפני החתונה דרשו מהם שוויון, אחרי החתונה דרשו מהם שוויון, ואילו אחרי הגירושים – השוויון התפוגג.

 

כעת הם נאלצים לצפות מרחוק בילדים הגדלים, דרך חלון של מספר שעות בשבוע. החוק מעניק לאם משמורת על הילדים בצורה מלאה, וללא עוררין. בארץ מונהג כלל הקרוי "חזקת הגיל הרך", אשר מעניק עדיפות כללית לאם עד לגיל 6. אם ההורים נפרדו לפני שהילד הגיע לגיל 6, הילד נשאר אצל האם. אבל גם כשהילד מגיע לגיל 6, סיכויי האב לקבל את ילדיו לחזקתו נחותים מאוד, בשל עקרון "ההמשכיות". "זו אפליה על רקע מיני", קובע רועי רונן, ראש ארגון "הורות משותפת שווה".

 

"20 שנה של מחקרים מראים שיש חשיבות אדירה לאב בעיצוב האישיות של הילד ומדגימים כמה חשוב שיהיו לילד שני הורים", אומרת עו"ד יעל גיל, מומחית לדיני משפחה. "כיום הרשויות מרחיקות את האבות מהילדים. אבות צריכים ממש להתחנן כדי לראות את הילדים".

 

שוויון אמיתי "חלוקה של חצי חצי במשמרת הייתה גם עוזרת לנשים ולא רק לילדים", היא מסבירה, "אם היה מוטל על האב בחוק לטפל בילדים – האם הייתה יכולה לצאת מהבית יותר והיה לה קל יותר לפתח קריירה. זה שוויון אמיתי". שוויון? עו"ד גיל טוענת שבתי המשפט נוטים חד משמעית לכיוון האם. כדי להלחם על צרכי האבהות שלו, נאלץ האב לשכור עו"ד והוא זה שנאלץ להוכיח כי הוא מסוגל וראוי. פעמים רבות האב צריך להוכיח שזה בסדר שילדו ישן אצלו, שהוא כשיר להלין את ילדו בביתו וגם אז הוא לא בהכרח יזכה לכך. לינה אצל האם, לעומת זאת, נחשבת לאקסיומה משפטית.

 

"האב צריך להתחנן בשביל לראות את הילדים והרבה פעמים השופט לא רוצה לשמוע את הצד שלו ופקידות הסעד בכלל לא מתייחסות אליו", אומרת עו"ד גיל. למרבה כאבו של האב, האישה יכולה גם להחליט שהיא עוברת אזור מגורים (כולל לחו"ל), ובכך להרחיק את הילדים מאביהם. ברוב המקרים בית המשפט יאשר את זה, אפילו כשמדובר בהגירה לחו"ל. אבא משלם יותר הנלחמים למען שוויון לאבות גרושים חרטו כמה נושאים עיקריים על דגל המאבק. שני העיקריים הם המזונות והמשמורת.

 

"זה שורש כל רע", פסק באוזנינו רועי רונן, בהתייחסו להפליה לרעה בחובה למזונות לילדים. במדינת ישראל חובת המזונות לילדים מוטלת בעיקר על האב. האבסורד הגדול הוא שגם במקרים בהם האם משתכרת כמו האב או אפילו יותר ממנו, עדיין הוא נאלץ לשלם יותר. "כרגע הגברים אמורים לשאת בכל המזונות ההכרחיים – מזון וכלכלה, ביגוד והנעלה, מדור, בריאות וחינוך", מסבירה עו"ד גיל, "בפועל יוצא שהאבות משלמים מזונות עד גיל 18, לרוב בין 1500 ל-4000 שקלים לילד, וזה תלוי בשופט ובעו"ד ולא תלוי בשכרו של האב".

 

"צריך פשוט להתייחס עניינית לכל מקרה לגופו", מייחלת עו"ד גיל לשינוי, "צריך שהגבר יתקיים בכבוד ושהאישה גם תחלוק במזונות. כרגע המזונות לא פרופורציוניים לשכר של האב, לא לצרכים של הילד ולא לשכר של האישה".

 

ההשלכות, לדאבון הלב, חמורות הרבה יותר מהנזק לחשבון הבנק של האב. אבות רבים אינם מסוגלים לעמוד במזונות, מנתקים את הקשר עם הילדים ובורחים. "מה שקורה זה שאבא שלא יכול להיענות לתביעות הכספיות של האימא משלם בקשר עם הילדים", זועם רועי רונן ולא רק הכסף מפריד בין האב לילדיו, אלא גם זמן האיכות.

 

משמורת משותפת כברירת מחדל על דגלי המאבק מתנוססים לא רק סוגיות אקוטיות כגון משמורת ומזונות, אלא גם סוגיות יום-יום. הרי מאבק אמיתי מתנהל גם בצעדים קטנים. גיא רוה הוא אחד ממובילי המאבק על שיוויון לאבות גרושים. הוא מנהל מאבק בכנסת על זכויות בסיסיות, כגון הזכות לקבל דברי דואר הנוגעים לילדו באופן שוטף ומלא, הנחות בארנונה לשני ההורים הגרושים ונקודות זיכוי גם לאבות גרושים.

 

הוא מכלה זמנו בטלפונים, פקסים והופעות בכנסת, כדי להשיג זכויות טריוויאליות, שאמורים להקל מעט על תפקידו כאב פעיל בחיי בנו. נכון, אנו נדרשים גם לאזן ולומר שבהרבה מקרים אבות אינם משלמים מזונות בזמן או בכלל, ובהרבה מקרים גם מפעילים טרור על גרושותיהם, אולם לא באלה עסקינן. "טובת הילד דורשת שתהיה מערכת של איזונים, שיתייחסו לכל מקרה לגופו", אומרת עו"ד יעל גיל.

 

"ברירת המחדל צריכה להיות משמורת משותפת שווה – חצי מהזמן עם האב וחצי עם האם, כולל לינה וכולל הכול", אומר רועי רונן, "הבעיה הכי גדולה היא שהחוק והמערכת דוחפים את ההורים לעימות בבית משפט. משמורת משותפת שווה תוציא את הילדים משדה הקרב". מדינת ישראל מלאה באבות מסורים, שבעקבות הגירושים הפכו לאורחים בחיי ילדיהם, במקום דרי קבע.

 

על זכותם של אלה נלחמים גיא, תמיר, רועי ויעל והם טוענים שתפקידו של הגבר, וזכותו להיות יותר מאשר כספומט.

 

וידאו / סרטונים בנושא גירושין

צור קשר

שם מלא:(*)
Please type your full name.

E-mail(*)
Invalid email address.

נושא ההודעה(*)
Invalid Input

נא להזין את ההודעה
Invalid Input

חיפוש באתר

חדשות רצות

כנסו לדף הפייסבוק "גירושין ממבט אחר"
ושתפו אותנו במה אתם מרגישים ובמה תרצו שנעזור גם לאחרים...


**חדש**

מומחים ברשת

 

במידה והנכם מומחים

ומעוניינים לפרסם מאמרים

אנא צרו קשר ...

 

יש לכם סיפור מעניין מעוניינים לשתף?

כנסו לצור קשר / לדף הפייסבוק

שתפו במייל ואנו נפרסמו בעילום שם כמובן!

 

 

 התחברות

2b-free סקר

האם להתגרש ולהישאר חברים?

זה לא בריא - 0%
ממש לא כדאי - 20%
כדאי מאוד אפילו - 20%
זה מוביל לדברים אחרים - 0%
זה לא מוביל לשום מקום - 40%
אולי לעיתים רחוקות - 20%
אולי לעיתים קרובות - 0%

Total votes: 5
The voting for this poll has ended on: 26 יונ 2013 - 14:26